<< Lactarius rufus, rdečerjava mlečnica | Gobe | Lactarius sanguifluus, krvosočna sirovka >>
Lactárius salmonícolor R. Heim & Leclair (1953)
Rod: Lactarius - mlečnice/sirovke
ZNAČILNOST: podobna ji je Lactarius deliciosus, užitna sirovka, ima oranžno rdeč mleček, ne pozeleni, običajno nima kolobarjev na površini klobuka, raste pa samo pod jelkami.
KLOBUK: 5-12 cm, sprva raven, z močno podvihanim robom, z razpiranjem postane na osredju precej udrt, gladek, včasih brez kolobarjev na površini, enakomerno obarvan, oranžno rumen, lososove barve, star pa nekoliko obledi.
TROSOVNICA: lističi so enake barve kot klobuk, z rdečkastim nadihom, so ozki, gosti, pripeti na bet, pri starih gobah potekajo malo po betu navzdol, na ranjenih mestih izločajo oranžen mleček.
BET: 3-7 x 1-2 cm, valjast, votel, raven, enake barve kot klobuk, gladek ali s plitvimi jamičastimi lisami, ki so rahlo temnejše, običajno se od dnišča proti vrhu nekoliko razširi.
MESO: okrasto oranžno, krhko, trdo, prijetnega vonja, rahlo trpko, ima obilen mleček, korenčkovo rdeče ali oranžne barve, ki šele po dveh urah pordeči v lističih.
TROSI: 9-12 x 6.6-7.5 µm, elipsasti, trosni prah je bledo okrast.
RASTIŠČE: raste skupinsko samo pod jelkami, na ugodnih rastiščih po 3 skupaj, sicer posamično, pozno jeseni, ni pogosta.
Čas rasti: -X-XI-
UPORABNOST: užitna, dobra, potrebno se je navaditi na nenavaden priokus, primerna je za mešanje z drugimi gobami, ni za zamrzovanje, ker potem greni.
PODOBNE VRSTE: Ker na klobuku nima kolobarjev, sprva niti ne vemo, da gre za sirovko, dokler je ne ranimo in opazimo oranžen mleček. Če je mleček bel, na zraku pa močno porumeni, obstaja možnost, da imamo pred seboj strupeno gobo. Sirovkam je močno podobna Lactarius chrysorrheus, zlatosočna mlečnica, z rumenečim mlečkom, ki povzroča prebavne motnje, sicer je pa pekoča. Brez kolobarjev je sirovkam močno podobna tudi Lactarius porniniae, macesnova mlečnica, ki je pogojno užitna, ima bel mleček, raste pod macesni, diši pa po pomarančni lupini. Lactarius aurantiacus, oranžna mlečnica je manjša, nima posebnega vonja, je užitna, raste pa pod smrekami.
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Lactarius salmoneus R. Heim & Leclair (1950), Lactarius salmonicolor f. brigantiacus L. Rémy (1965), Lactarius subsalmoneus Pouzar (1954), Lactarius thyinos A.H. Sm. (1960)
Lactarius salmonicolor, lososova mlecnica
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1554